مشخصات کولر گازی اینورتر یا کم مصرف Inverter Air Conditioner

بسیاری از خریداران و مشتریان  اطلاعات زیادی در مورد کولر گازی اینورتر ندارند. به همین دلیل آنها معمولاً هر وقت کولر گازی را برای خانه خود خریداری می کنند از نوع AC بودن موتور غفلت می کنند. جهت راهنمایی و کمک به شما اطلاعاتی در مورد خرید کولر گازی اینورتر جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار می دهم. به شما اطمینان خواهم داد که پس از خواندن این اطلاعات، دقیق ترین پاسخ را به این سؤال خواهید داد که Inverter AC چیست و چه تفاوتی با کولر گازی معمولی دارد که ما از آنها استفاده می کنیم.

جهت مشاوره و خرید با این شماره تماس حاصل بفرمایید.

چرا کولر گازی اینورتر از کولر گازی معمولی مصرف کمتری دارند

همه در مورد کولر گازی اینورتر و مصرف کم و چگونگی در به حداقل رساندن مقدار انرژی مورد نیاز این کولر گازی ها صحبت می کنند. مشخصاً یکی از مواردی که امروز به آن می‌پردازیم بحث تهویه مطبوع است که عضو جدایی‌ناپذیر زندگی امروز انسان‌هاست. سال‌هاست که ما برای رهایی از گرمای تابستان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنیم ولی حدود ۱۰۰ سال است که وسیله‌ای به نام کولر گازی اختراع‌شده که بازده بسیار خوبی داشته و مورد توجه استفاده‌کنندگان قرارگرفته است. شما می‌توانید با کمترین دردسر بازده مطلوب و مناسبی از آن دریافت کنید. بحث تولید کولر گازی مدت‌هاست که دستخوش تغییر شده و در حال پیشرفت است و روزبه‌روز وسیع‌تر می‌شود اما چند سالی است که کولرهایی وارد بازار شده که به نام کولر گازی کم‌مصرف یا کولر گازی اینورتر شناخته می‌شود.

کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر دار، از نظر نوع عملکرد مکانیکی که برای آن ها طراحی شده است، یکسان هستند. اما از نظر نوع کمپرسوری که در آن ها استفاده می شود، با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند. در حقیقت در مدل های قدیمی این نوع کولر ها، از کمپرسور های با دور ثابت که از طریق ترموستات فعال یا غیر فعال می شوند، بهره گرفته شده است.

اما در کولر گازی اینورتر که اصطلاحا به آن ها کولر های کم مصرف نیز گفته می شود، از سیستم های دور متغیر استفاده شده است. در واقع استفاده از این نوع کمپرسور ها باعث شده تا برای ایجاد تعادل دمایی در محیط، به جای آنکه موتور کولر به صورت مداوم در حال start و stop شدن باشد، دور آن کمتر شود و در نتیجه از آسیب های وارده به موتور که در اثر تنش های الکتریکی هنگام روشن شدن مجدد آن اتفاق می افتند، جلوگیری به عمل آید.

 

خرید کولر گازی اینورتر
خرید کولر گازی اینورتر

تفاوت عملکرد کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر

در کولر گازی معمولی وقتی کولر گازی یا اسپلیت را روی دمای ۲۴ درجه سانتی گراد تنظیم می شود ، کولر گازی یا اسپلیت دمای محیط را به ۲۴ درجه سانتی گراد می رساند و ترموستات داخلی آن به محض تشخیص دمای ۲۴ درجه محیطی دستور خاموش شدن موتور کولر گازی یا اسپلیت را داده و در نهایت موتور دستگاه خاموش می شود. اما در این زمان ترموستات بیکار نیست و هر لحظه در حال تشخیص دمای محیط است و همچنان در صورت حس کردن دمایی غیر از دمای تنظیم شده توسط کاربر. دستور لازم را جهت روشن شدن مجدد موتور یا کمپرسور کولر میدهد. این خاموش و روشن شدن متوالی موتور اسپلیت یا کولر گازی سبب وارد شدن شوک الکتریکی به موتور و همچنین افزایش مصرف برق در زمان استارت مجدد کمپرسور می گردد، همین عامل یکی از مشکلات کولر های گازی و اسپلیت های قدیمی می باشد که در نسل جدید کولرهای گازی و اسپلیت ها رفع گردیده است.

 

 

در نسل جدید کولر های گازی و اسپلیت سیستم عملکرد تنظیم دمای محیط بشرح زیر تغییر کرده است: در نسل جدید کولرهای گازی و اسپلیت به جای استفاده از کمپرسورهای دور ثابت که برای تنظیم دما فرمان ترموستات باید موتور دستگاه را خاموش و روشن کند ، تا دمای محیط به تعادل برسد از سیستم کمپرسورهای دور متغیر استفاده گردیده است. کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده در کولر گازی اینورتر این امکان را میدهد که با رسیدن دمای محیط به دمای مورد نیاز کاربر به جای خاموش نمودن کمپرسور یا موتور دستگاه ، دور موتور را کاهش دهند تا از وارد شدن شوک الکتریکی ناگهانی به موتور دستگاه و کمپرسور در زمان استارت مجدد کمپرسور و در نتیجه مصرف برق بیشتر جلوگیری بعمل آید. در واقع تنها تفاوت نسل قدیم کولر های گازی و اسپلیت با نسل جدید آنها در نوع کمپرسور آنها می باشد که در نسل قدیم از کمپرسورهای دور ثابت استفاده شده است ولی در نسل جدید کولرهای گازی و اسپلیت از کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده است که همین تغییر سبب تفاوت در قیمت کولر های گازی و اسپلیت اینورتر در نسل جدید شده است.

 

 

راه های تشخیص کولر گازی اینورتر

  • مطمئن‌ترین راه خرید از مراکز معتبری است که کولر گازی را با ضمانت نامه های معتبر عرضه میکنند
  • معمولاً شکل کولرهای اینورتر اصلی بسیار شیک بوده و دارای بسته‌بندی قابل‌قبولی است
  • اما شاید مهم ترین روش تشخیص چک کردن برچسب فنی کولرگازی است
    برچسب فنی یا پلاک چیست ؟ برچسب فنی اطلاعاتی است که به‌صورت برچسب روی تمامی لوازم الکترونیکی ثبت شده که داده های زیادی درباره دستگاه و نوع کارکرد آن به شما منتقل می‌کندبه شکل زیر توجه کنید این تصویر برچسب فنی ۲ عدد کولر گازی کم‌مصرف و کولر گازی معمولی است که برچسب شماره یک برچسب یک کولر گازی اینورتر بوده و برچسب شماره ۲ برچسب یک کولر معمولی است.
تشخیص کولر گازی اینورتر
تشخیص کولر گازی اینورتر
  •  چک کردن این اطلاعات: نوع گاز کولر گازی کم‌مصرف در ۹۵ % مواقع گاز R410a است که در کولرهای معمولی این گاز R22 می‌باشد و فرق این مورد را شما می‌توانید در برچسب فنی بالا مشاهده کنید 
  • کولر های کم مصرف نسبت به کولر های معمولی با آمپر کمتری کار می‌کنند که این مورد را شما می‌توانید با مقایسه برچسب‌های بالا به‌ وضوح دریابیدکولر معمولی = ۱۲آمپر و کولر اینورتر = ۳٫۲ آمپر
  • چک کردن نوع مصرف آمپر کولر گازی: در کولر های معمولی زمانی که آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کند آمپرمتر روی یک عدد خاص ثابت می‌شود یا تغییر بسیار کمی دارد ولی در کولر های اینورتر زمانی که شما آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کند این تغییرات بسیار زیاد است و اعداد مدام به‌صورت سعودی و نزولی بالا و پایین می‌شود و روی یک رنج خاص ثابت نخواهد شد 
  • چک کردن وجود برد فرمان در کندانسور یا یونیت خارجی: در کولر های اینورتر به دلیل نوع سیستم طراحی شده داخل کندانسور (پنل بیرونی) یک برد نسبتاً بزرگ تعبیه شده است که فرمان‌های کمپرسور را کنترل می‌کند که معمولاً در کولر های معمولی این برد وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد کوچک‌تر و ابتدایی‌تر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *